A munkavédelmi szabályzat készítése során szigorú szabályokat kell betartani, ám cégünknek ez az egyik fő tevékenysége, így bátran számíthat ránk Ön is.
A munkavédelmi szabályzat készítése összetett folyamat, melynek során számos szempontot kell figyelembe venni, ráadásul nincs két egyforma helyzet, minden eset egyedi. A cél állandó: a balesetek és a munkahelyi ártalmak megelőzése.
De hogyan épül fel egy munkavédelmi szabályzat, mi mindent kell tartalmaznia? A következő pontokból épül fel:
- A munkavédelmi szabályzat hatálya (személyi, területi és időbeli)
- Ügyrend (munkavédelmi alapelvek, az egyes munkakörök feladatai és kötelezettségei a munkavédelemmel kapcsolatban)
- Az alkalmazás munkavédelmi feltételei (egészségi alkalmasság, szükséges szakképzettség, kiegészítő képzettség)
- Munkavédelmi oktatás (oktatások feltételei, tematikája, az ismeretek elsajátításának ellenőrzése)
- Egyéni védőeszközök, pihenőidő, védőital, tisztálkodási eszközök és szerek juttatásának rendje
- Munkavégzésre vonatkozó általános rendelkezések (munkavállalók jogai és kötelezettségei a munkavédelemmel kapcsolatban, általános szabályok, gépekkel történő munkavégzés szabályai, anyagmozgatás, elsősegély biztosításának rendje, dohányzással kapcsolatos szabályok)
- Munkavédelmi eljárások rendje (létesítés, gépek üzembe helyezésének és kezelésének szabályai, kockázatértékelés, munkavédelmi belső ellenőrzések rendje, időszakos felülvizsgálatok)
- Munkabalesetek, foglalkozási megbetegedések bejelentésének, kivizsgálásának és nyilvántartásának általános szabályai, munkabaleset kártérítésének rendje
- Munkavédelmi érdekképviselet (munkavédelmi képviselő, munkavédelmi hatóság felügyelete)
A munkavédelmi szabályzat készítésébe az esetek többségében be kell vonni a foglalkozás-egészségügyi orvost, a munkahelyi vezetőket, a munkavédelmi képviselőt és nem ritkán a munkavállalókat is. Amennyiben szeretné ezt a feladatot szakértőkre bízni, forduljon hozzánk bizalommal és kérje bővebb tájékoztatásunkat!